Holdinformationer om Nordisk


INFORMATIONER

Kontaktpersoner (mailadresser er kun tilgængelige efter login):

Joachim Schmidt-JørgensenTlf:2899 3899 /
Lukas Rune AndersenTlf:5350 5321/

Spilletøj(primær/sekundær): Blå / Hvid / ??.

Primær hjemmebane: Ryparken.

Holdinformation: Kollegie tiltrådt pokalturneringen i 2011. Tiltrådt 2. division 2012.

Status 2017: Nr. 6 i 1. Division Herre (13 point efter 12 kampe)

Kollegietilknytning: Nordisk Kollegium, Strandboulevarden 32, 2100

KOMMENDE KAMPE

Der er ikke tilføjet nogen kampe til programmet i denne sæson.

Resultater i 2017
Søndag d. 23/4-201717:15Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  2 - 3  Ryparken
Søndag d. 30/4-201717:15Nordisk - Nybrogaard (1. Herre)  7 - 1  Ryparken
Søndag d. 7/5-201715:30DGK - Nordisk (Pokal Herre)  0 - 4  Ryparken
Søndag d. 21/5-201715:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  2 - 0  Ryparken
Søndag d. 28/5-201716:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  2 - 5  Ryparken
Søndag d. 4/6-201715:30Studentergaarden - Nordisk (1. Herre)  9 - 0  Ryparken
Søndag d. 11/6-201714:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  3 - 0  Artillerivej
Søndag d. 18/6-201715:30Nordisk - Tietgen (Pokal Herre)  1 - 9  Ryparken
Søndag d. 10/9-201716:00Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  3 - 0  DTUs baner
Søndag d. 17/9-201716:00Nybrogaard - Nordisk (1. Herre)  0 - 1  DTUs baner
Søndag d. 1/10-201715:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  4 - 1  Bavnehøj Idrætsanlæg
Søndag d. 8/10-201716:15Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 1  Ryparken
Søndag d. 29/10-201717:00Nordisk - Studentergaarden (1. Herre)  0 - 0  Ryparken
Søndag d. 5/11-201717:00Nordisk - Tietgen (1. Herre)  4 - 2  Ryparken

NUVÆRENDE SPILLERTRUP (kampe i 2017)
Alexander Stangerup
Alexander Stangerup
(0 kampe i 2017)
Anders Johansen
Anders Johansen
(0 kampe i 2017)
Andreas
Andreas "Goth" Goth
(0 kampe i 2017)
Andreas Blume
Andreas Blume
(0 kampe i 2017)
Andreas Ubbe Dall
Andreas Ubbe Dall
(0 kampe i 2017)
Christian Carstensen
Christian Carstensen
(0 kampe i 2017)
Christoffer Klinkby
Christoffer Klinkby
(0 kampe i 2017)
Dustin Patel
Dustin Patel
(0 kampe i 2017)
Emil Brodersen
Emil Brodersen
(0 kampe i 2017)
Frederik Bech
Frederik Bech
(0 kampe i 2017)
Hans Genee
Hans Genee
(0 kampe i 2017)
Jakob
Jakob
(0 kampe i 2017)
Jakob Bamberger
Jakob Bamberger
(0 kampe i 2017)
Jakob Jepsen
Jakob Jepsen
(0 kampe i 2017)
Jesper Schultz
Jesper Schultz
(0 kampe i 2017)
Jesper Sørensen
Jesper Sørensen
(0 kampe i 2017)
Joachim
Joachim
(0 kampe i 2017)
Joachim Kristensen
Joachim Kristensen
(0 kampe i 2017)
Joachim Schmidt
Joachim Schmidt
(0 kampe i 2017)
Joakim
Joakim
(0 kampe i 2017)
Johan
Johan
(0 kampe i 2017)
Johannes Rasmussen
Johannes Rasmussen
(0 kampe i 2017)
John
John
(0 kampe i 2017)
Jonas Engeroth
Jonas Engeroth
(0 kampe i 2017)
Jonas Jensen
Jonas Jensen
(0 kampe i 2017)
Kallestrup
Kallestrup
(0 kampe i 2017)
Kristian Kampmann
Kristian Kampmann
(0 kampe i 2017)
Lasse
Lasse
(0 kampe i 2017)
Mads Eirup
Mads Eirup
(0 kampe i 2017)
Mads Filbert
Mads Filbert
(0 kampe i 2017)
Mads Knudsen
Mads Knudsen
(0 kampe i 2017)
Marcus Ingholt
Marcus Ingholt
(0 kampe i 2017)
Martin Andersen
Martin Andersen
(0 kampe i 2017)
Mathias Heltberg
Mathias Heltberg
(0 kampe i 2017)
Mathias Pinkowski
Mathias Pinkowski
(0 kampe i 2017)
Mike Budek
Mike Budek
(0 kampe i 2017)
Mike Lauge
Mike Lauge
(0 kampe i 2017)
Mikkel Engberg
Mikkel Engberg
(0 kampe i 2017)
Morten Nielsen
Morten Nielsen
(0 kampe i 2017)
Morten Valvik
Morten Valvik
(0 kampe i 2017)
Niclas Madsen
Niclas Madsen
(0 kampe i 2017)
Niklas Flink
Niklas Flink
(0 kampe i 2017)
Nikolai Laursen
Nikolai Laursen
(0 kampe i 2017)
Phillip Jacobsen
Phillip Jacobsen
(0 kampe i 2017)
Rasmus Dybkjær
Rasmus Dybkjær
(0 kampe i 2017)
Rosbach
Rosbach
(0 kampe i 2017)
Rune Rasmussen
Rune Rasmussen
(0 kampe i 2017)
Simon Flachs
Simon Flachs
(0 kampe i 2017)

STATISTIK (indeværende sæson)
TOPSCORERLISTE

IALT0
ASSISTLISTE

IALT0

TIDLIGERE RESULTATER
Søndag d. 9/10-201617:00Nordisk - Morbærhaven (1. Herre)  5 - 0  Ryparken
Søndag d. 2/10-201617:00Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 5  Ryparken
Søndag d. 25/9-201615:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  5 - 0  Bavnehøj Idrætsanlæg
Søndag d. 11/9-201616:00Bergsøe - Nordisk (1. Herre)  0 - 3  DTUs baner
Søndag d. 4/9-201614:15Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  1 - 0  DTUs baner
Søndag d. 19/6-201616:30Nordisk - Bergsøe (1. Herre)  3 - 0  Ryparken
Søndag d. 12/6-201615:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  2 - 0  Artillerivej
Onsdag d. 8/6-201618:00Ostenfeld - Nordisk (Pokal Herre)  3 - 0  DTUs baner
Søndag d. 5/6-201616:00Morbærhaven - Nordisk (1. Herre)  0 - 1  Herstedøsterskole
Søndag d. 29/5-201616:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  5 - 5  Ryparken
Søndag d. 22/5-201616:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  3 - 3  Ryparken
Tirsdag d. 17/5-201618:00Tietgen - Nordisk (Pokal Herre)  0 - 2  Artillerivej
Søndag d. 17/4-201615:30Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  0 - 2  Ryparken
Søndag d. 3/4-201616:30Nordisk - Egmont (Træning)  1 - 4  Ryparken
Søndag d. 1/11-201516:30Nordisk - William Demant (1. Herre)  6 - 1  Ryparken
Søndag d. 25/10-201516:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  0 - 3  Ryparken
Søndag d. 4/10-201516:30Egmont - Nordisk (1. Herre)  1 - 3  Ryparken
Tirsdag d. 29/9-201521:00Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  1 - 3  Ryparken
Søndag d. 27/9-201516:30RHK - Nordisk (1. Herre)  1 - 17  Ryparken
Søndag d. 20/9-201516:30Nordisk - Rebæk Søpark (1. Herre)  3 - 0  Ryparken
Søndag d. 13/9-201514:15Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  5 - 2  DTUs baner
Søndag d. 6/9-201516:30Nordisk - Tietgen (1. Herre)  2 - 4  Ryparken
Søndag d. 21/6-201517:00Nordisk - Tietgen (Pokal Herre)  3 - 4  Fælledparken Kunst
Søndag d. 14/6-201512:30William Demant - Nordisk (1. Herre)  2 - 3  DTUs baner
Søndag d. 7/6-201515:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  6 - 1  Bavnehøj Idrætsanlæg
Søndag d. 31/5-201516:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  2 - 1  Ryparken
Søndag d. 24/5-201520:00Nordisk - Rebæk Søpark (Pokal Herre)  3 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 17/5-201516:30Nordisk - RHK (1. Herre)  3 - 1  Ryparken
Søndag d. 10/5-201516:30Nordisk - Hjortespring (Pokal Herre)  5 - 1  Ryparken
Søndag d. 3/5-201514:00Rebæk Søpark - Nordisk (1. Herre)  2 - 7  Rebæk Søpark
Søndag d. 19/4-201514:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  2 - 1  Artillerivej
Søndag d. 29/3-201517:00Nordisk - RHK (Træning)  4 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 26/10-201417:00Nordisk - DGK (1. Herre)  3 - 3  Fælledparken Kunst
Søndag d. 5/10-201415:15Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 0  Ryparken
Søndag d. 28/9-201417:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  3 - 0  Artillerivej
Søndag d. 21/9-201420:00Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  3 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 14/9-201415:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  1 - 0  Bavnehøj Idrætsanlæg
Onsdag d. 10/9-201418:00Tietgen - Nordisk (Pokal Herre)  6 - 1  Artillerivej
Søndag d. 7/9-201415:15Nordisk - RHK (1. Herre)  2 - 1  Ryparken
Torsdag d. 4/9-201417:15DGK - Nordisk (1. Herre)  1 - 2  Livgardens Kaserne
Søndag d. 15/6-201417:00POP - Nordisk (1. Herre)  0 - 7  Vadgård Skole
Søndag d. 1/6-201417:00Nordisk - Tietgen (1. Herre)  4 - 5  Fælledparken Kunst
Søndag d. 25/5-201418:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  3 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 18/5-201416:00Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  2 - 2  DTUs baner
Søndag d. 4/5-201418:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  3 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 27/4-201418:30RHK - Nordisk (1. Herre)  2 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 13/4-201418:30Nordisk - POP (1. Herre)  7 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 3/11-201315:15Nordisk - William Demant (2. Herre)  3 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 20/10-201315:00William Demant - Nordisk (2. Herre)  1 - 5  DTUs baner
Søndag d. 6/10-201315:15Nordisk - Rebæk Søpark (2. Herre)  5 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 29/9-201320:20RHK - Nordisk (2. Herre)  0 - 5  Fælledparken Kunst
Søndag d. 22/9-201314:45Kampsax - Nordisk (2. Herre)  1 - 0  DTUs baner
Onsdag d. 18/9-201318:00Bergsøe - Nordisk (2. Herre)  0 - 5  DTUs baner
Søndag d. 15/9-201315:15Nordisk - Villum Kann (2. Herre)  2 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 8/9-201318:15Nordisk - POP (Pokal Herre)  2 - 3  Fælledparken Kunst
Søndag d. 23/6-201317:15Nordisk - Villum Kann (Pokal Herre)  6 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 9/6-201317:00Nordisk - Hjortespring (2. Herre)  6 - 4  Fælledparken Kunst
Søndag d. 26/5-201314:00Rebæk Søpark - Nordisk (2. Herre)  3 - 3  Rebæk Søpark
Søndag d. 19/5-201316:15Nordisk - Kampsax (2. Herre)  3 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 12/5-201317:00Nordisk - RHK (2. Herre)  2 - 3  Fælledparken Kunst
Søndag d. 5/5-201316:30Villum Kann - Nordisk (2. Herre)  2 - 1  DTUs baner
Fredag d. 26/4-201318:00Hjortespring - Nordisk (2. Herre)  2 - 3  Skinderskovgård
Søndag d. 14/4-201320:15Nordisk - Bergsøe (2. Herre)  6 - 1  Fælledparken
Søndag d. 28/10-201220:00Nordisk - Hjortespring (2. Herre)  2 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 7/10-201220:00Nordisk - Nybrogaard (2. Herre)  1 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 30/9-201212:30William Demant - Nordisk (2. Herre)  3 - 4  DTUs baner
Torsdag d. 27/9-201220:00Tietgen - Nordisk (2. Herre)  3 - 1  Uafklaret
Søndag d. 16/9-201215:20Nordisk - RHK (2. Herre)  3 - 0  Fælledparken Kunst
Torsdag d. 7/6-201220:40Nordisk - Tietgen (2. Herre)  1 - 4  Fælledparken
Fredag d. 1/6-201218:00Hjortespring - Nordisk (2. Herre)  5 - 6  Hammergårdsskolen
Torsdag d. 24/5-201219:00Nybrogaard - Nordisk (2. Herre)  1 - 0  DTUs baner
Søndag d. 20/5-201216:15Nordisk - William Demant (2. Herre)  1 - 1  Ryparken
Søndag d. 6/5-201215:20RHK - Nordisk (2. Herre)  3 - 1  Fælledparken
Søndag d. 29/4-201213:00Nybrogaard - Nordisk (Pokal)  2 - 1  DTUs baner
Onsdag d. 15/6-201119:45Ostenfeld - Nordisk (Pokal)  2 - 0  DTUs baner

STATISTIK (alle tiders)
TOPSCORERLISTE

Mathias Heltberg24
Andreas Ubbe Dall19
Joakim14
Emil Brodersen7
Lasse4
IALT68
ASSISTLISTE

Andreas Ubbe Dall5
Alexander Stangerup5
Mathias Heltberg3
Christoffer Klinkby2
Joachim Kristensen1
IALT16

ANTAL KAMPE

Mathias Heltberg23
Anders Johansen22
Joachim Kristensen19
Andreas "Goth" Goth19
Henrik Ebert Jørgensen-Palmelund19
IALT102
ANTAL SÆSONER

Mathias Heltberg3
Rasmus Dybkjær3
Mikkel Engberg3
Henrik Ebert Jørgensen-Palmelund3
Joakim3
IALT15

Til forsiden
Carlsberg Sport logo